ana sayfa > G > Rüyada Güvercin Görmek

Rüyada Güvercin Görmek

30 Eylül 2011 yorum ekle yorumlara git

Güvercin eşine gönülden bağlı, sevilen saliha kadına delalettir. Rivayete göre, Nuh (aleyhisselam) tufandan sonra suyun durumunu öğrenmek için kargayı göndermiş ancak o bir leşle meşgul olmuştur. Ardından güvercini göndermiş oda yeşil bir yap­rakla geri dönmüş, bunun üzerine Nuh (aleyhisselam) ona dua etmiştir. Zorda olan ya da kaybolan bir kimsesi olan kimse için güvercin, müjdeye delalettir. Ancak rüya sahibinin bir hastası varsa, bu ölüm haberidir.Bazen güvercin kız çocuğuna delalettir. Güvercinin en hayırlısı yeşil olanıdır.Rüyada sayısız güvercin sahibi olan kimse, ganimet ve hayra nail olur. Güvercin yumurtası kız çocukları ve komşulardır. Güvercinlik kadınların toplandığı yerdir. Güvercin yavruları erkek ve kız çocuklardır. Rüyada gü­vercinlere yem saçarak onları çağırdığını görmek, pezevenklik yaptığına işarettir. Güvercin ötüşü adamın hanımını azarlamasıdır. Beyaz güvercin dindir. Yeşil güvercin takvadır. Siyah güvercin saygın kimselerdir. Alaca güvercin arkadaşlardır.

Güvercinin kaçması ve geriye dönmemesi, hanımını boşamaya ya da ölmesine, güvercinleri olduğunu görmek, nafakalarını sağlayamadığı ha­nımları olduğuna, güvercinin kanatlarını kesmek, hanımının evden çıkması­nın yasaklayacağına, ya da hanımının doğum yapmasına ya da hamile kal­masına delalet eder.

Güvercin kesmek, bir kadının bekâretini gidermektir. Güvercin eti yemek hanımının malını yemeye, civcivleri olan güvercin, çocukları olan dul kadına, yol gösteren güvercin uzaktan gelecek habere, hanımı hamile ise erkek çocuğu olacağına delalettir.Rüyada güvercin güvenilir el­çiye, dürüst arkadaşa, sıcakkanlı sevgiliye delalettir. Bazende gizli sırları saklayan namuslu eşlere, aile geçimi için çalışmaya, ya da çok çocuğu olan ve evine bağlı adama delalet eder.

Güvercin sürüsü rüya sahibi için riyasettir. Etlerini yemesi, hizmetçilerinin malların, yemeye.delalettir.

Güvercin avladığını gören kimse, ileri gelen kimseler tarafından mal elde eder. Bir tabire göre güvercin görmek, Allah Tealadan ne isterse, ka­bul olduğuna delalettir. Evinde güvercin gören kimse, bekâr ise kendisine uygun, evine bağlı ve güzel bir kadınla evlenir. Bir güvercinin üstüne sıçra­dığını ya da üstünde uçtuğunu gören kimse, sevinç, ferah ve hayırlara nail olur.
Rüyada kendisinin güvercin olduğunu gören kimse, düşmanlarının ma­lını yer denilmiştir.

Rüyada bir güvercini vurduğunu gören kimse, bir kadına iftira eder ya da ona içinde hayır olmayan bir mektup gönderir. Güvercin yumurtası bulan kimse, kadınlardan mal elde eder ya da kız çocukları olur. Evcil güvercinler avladığını gören kimse, bir kadınla haram işler.

Bir güvercin ya da herhangi bir kuşu beslemek, bir kadına laf ataca­ğına ya da ona bir söz öğreteceğine delalet eder.
Başının üstünde ya da omzunda güvercin olduğunu görmek, rabbi ile arasındaki amellerine delalettir. Güvercinin siyah ve çirkin olması, amelle­rinin kötü olduğuna, beyaz ve güzel olması, dinindeki doğruluğuna ve amellerinin güzelliğine delalettir. Güvercin tüyünü ya da etini almak, çok hayırlara delalettir.

Tags: , , , , , , , ,
Categories: G
  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok
yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız